Većina nas započne pekarski posao samo želeći da bude dovoljno uspešan da zaradi nešto dodatnog novca. Mislimo na to više kao na hobi, a ne kao na posao, ali ako menjate novac za svoju robu, onda imate posao. Zbog toga morate biti upućeni u knjigovodstveni deo svakog posla.
Pošto postoji razmena novca, bez obzira koliko mala, trebalo bi da podesite svoje knjigovodstvo da prati novac koji ulazi i izlazi.
Knjigovodstvo je jedini način da saznate da li zarađujete. Morate pratiti sve troškove koji dolaze svakog meseca, kao i novac koji odlazi.
Biti svestan svog profita i gubitaka je ono što razlikuje vaše poslovanje od hobija. Mnogi proizvođači peciva nemaju pojma koliko je knjigovodstvo važno.
Ali, hajde da vidimo kako možete da vodite knjige za pekaru na najjednostavniji način.
Vodite računa na raspored
Knjigovodstvo treba voditi često i redovno. Možete izabrati da koristite jednostavnu Excel tabelu koja ništa ne košta ili da kupite softver za knjigovodstvo koji će povećati vaše režijske troškove. Da li je vredno toga? Verovatno, ali morate odlučiti da li imate mesta za to u svom budžetu.
Krenite u akciju danas! Napravite raspored u svom kalendaru da vas podseti kada ćete ponovo proći kroz sve ulazne i izlazne račune. Odlučite koliko će vam vremena trebati i posvetite se tome da to završiti u određenom vremenskom periodu.
Bez obzira da li izdvajate vreme dnevno, nedeljno ili mesečno, prioritet vam je da budete na vrhu ovog zadatka. Vaši kancelarijski stolovi bi trebali da budu opremljeni kompjuterima i potrebnom opremom kako bi pratili ovaj deo poslovanja.
Mali i veliki troškovi
Osnovni kontni plan obuhvata poslovnu imovinu, obaveze i vlasničke kapitale. Za pekarska preduzeća, imovina se definiše kao pekarski proizvodi, mašine, oprema, nameštaj i drugi predmeti koje posedujete. Prihodi od pekara su kategorisani po priznanicama za pekarske proizvode.
Trebalo bi da vaš nadzornik pekare svakodnevno izračunava i balansira registar kako biste osigurali tačnu prodaju. Troškovi pekare uključuju kiriju, sastojke, komunalije, osiguranje i troškove vozila i goriva za isporuke i plate.
Male pekare se obično bore sa knjigovodstvom troškova proizvoda i računovodstvom zaposlenih. Troškovi proizvoda su povezani sa svim pečenim proizvodima koje prodajete kupcima. Stoga, troškovi prodate robe uključuju direktnu radnu snagu, materijale i režijske troškove uključene u vaš proces pečenja.
Direktni materijali uključuju sirovine poput šećera i brašna. Direktni troškovi rada su oni koji su povezani sa platama i beneficijama zaposlenih. Režijski troškovi su deo plate menadžera, ali su i kirija i režije.
Zaposlenima treba da se obračunavaju porez na dohodak, socijalno osiguranje, zdravstveno osiguranje, poreze na nezaposlenost i državni porez na prihod. Ako odaberete da koristite računovodstveni softver, postojaće ugrađena funkcija modula platnog spiska koja će ovo izračunati za vas. Koji god metod da odaberete, budite pažljivi jer poreska uprava ne prašta greške.
Zabeležite svoje troškove
Knjigovodstvo je od vitalnog značaja za svako malo preduzeće. Prodaja kolača, pita i hleba se ne razlikuje, jer bez dobro organizovanih finansijskih informacija, teško ćete voditi svoje poslovanje. Jedan od najkritičnijih zadataka koji čine knjigovodstvo je evidentiranje svih vaših poslovnih troškova.
Pošto ćete verovatno redovno peći da biste ispunili porudžbine kupaca, biće mnogo troškova koje treba pratiti. Pokušajte da uspostavite sistem za organizovanje troškova kako biste bili sigurni da im je lako pristupiti u budućnosti.
Jedan od najboljih načina da to uradite je korišćenje poslovnog naloga za obavljanje bilo kakvih transakcija kompanije, jer će račun beležiti i čuvati sve vaše transakcije (uključujući troškove). Jedan primer dobrog poslovnog naloga otvaranje računa u banci sa mogućnosšću online plaćanja.
Koristite računovodstveni softver
Jedan od naših najboljih saveta za pekarsko knjigovodstvo je da počnete da koristite računovodstveni softver. Ovaj softver može automatski da obavi mnogo složenijih ili repetitivnih knjigovodstvenih zadataka, štedeći vam vreme, tako da nećete morati ručno da obavljate ove operacije.
Računarski softver vam omogućava da upravljate svim svojim finansijskim podacima na jednom mestu. Sa funkcijama kao što su automatska kategorizacija troškova, alati za praćenje računa, procene poreza i uvid u tokove gotovine, možete sa sigurnošću da budete u toku sa svojim poslovnim finansijama gde god da se nalazite.
Takođe možete odmah da podelite svoje knjigovodstvo sa svojim računovođom bez brige o greškama u dupliranju, kašnjenju podataka ili netačnostima. Besprekorno, jednostavno i jasno!
Razmislite da unajmite računovođu
Ako se i dalje borite sa nekim knjigovodstvenim zadacima, posebno sa podnošenjem poreskih prijava, možda bi bilo bolje da unajmite računovođu nego da provedete mnogo vremena učeći da to uradite sami.
Iako je posedovanje dodatnih veština zgodno, vaše vreme je izuzetno dragoceno, tako da bi angažovanje računovođe zapravo mogla biti najbolja opcija uprkos naknadama koje naplaćuju. Ako unajmite ovlašćenog računovođu, platićete više novca, ali će on ili ona verovatno uraditi daleko bolji posao sa vašim finansijama.
Ukoliko želite da proverite poslovanje određenje knjigovodstvene agencije, to jednostavno možete uraditi na sajtu companywall. Ovde ćete pronaći sve potrebne podatke i osigurati se da ste odabrali profesionalca za vaš posao.